پلاستیک نو یا کهنه چیست

میدانیم که هر چیزی وقتی تولید میشود ابتدا نو است و پس از مدتی کهنه میشود و حال آن کهنه هم با استفاده از بازیافت قابل استفاده هستند در این مقاله میخواهیم به نو یا کهنه بودن پلاستیک ها بپردازیم.
به دسته‌ای از مواد مصنوعی یا نیمه مصنوعی پلاستیک گویند که از فرایند بسپارش (پلیمرسازی )بدست می‌آیند.
پلاستیک‌ها دسته‌ای از بسپارهای افزایشی یا تراکمی می باشند.
پلاستیک جزو مواد مصنوعی به شمار می رود و به‌صورت طبیعی وجود ندارد.
پلاستیک‌ها را به شکل‌های مختلف درمی اورند. معمولا یکی از ویژگی‌های پلاستیک‌ها شکل‌پذیری خوب آن‌هاست.
پلاستیک‌ها را می‌توان طی فرایندهای گرمایی و مکانیکی به شکل‌های دیگر ی در آورد.
مواد اولیه پلاستیک چیست ؟


امروزه پلاستیک ها کاربردی ترین ماده در صنایع می باشند.در حقیقت در دنیای مدرنی که در آن زندگی می کنیم، به هر طرف نگاه کنیم؛ پلاستیک یا انواعی از آن را می بینیم.

اما تا بحال برایتان این سوال پیش آمده که مواد اولیه تولید پلاستیک چیست ؟ وچه کاربرد هایی دارد؟ مواد پلاستیک چیست؟

معمولا پلاستیک ها از مواد خام طبیعی مثل سلولز، ذغال، گازوئیل، نمک و نفت خام تولید می شوند.
نفت خام در ترکیبات بسیار زیادی در طبیعت وجود دارد و برای استفاده از نفت خام ابتدا باید آن را به محصول دیگری تبدیل کنیم.یکی از این محصولات بدست آمده از نفت خام پلاستیک می باشد که امروزه زندگی  ما را متحول کرده است.


درمسیر این پروسه ابتدا نفت خام به بعضی ازمواد اولیه مانند پلیمر های مختلف تبدیل شده و سپس ازاین پلیمر ها، پلاستیک به وجود می آید.

ویژگی های مواد پلاستیک
ü سبک هستند وعایق حرارت و الکتریسیته هستند.
üشفافیت زیادی دارند، قابل رنگ هستند، مقاومت بالایی دارند، دربرابر خوردگی وموادشیمیایی مقاوم هستند
üمیکروب ها، باکتری ها نمی توانند روی پلاستیک یا مواد اولیه آن رشد کنند. درمقابل کاربردشان قیمت ارزانی دارند.


ظرف نگهدارنده طرح سیب تاپکو را از سایت plascopars.ir   خریداری نمایید(دارای سبد درونی جداشونده ) مشاهده محصولات پلاسکوپارس

بازیافت عبارت است از فرآیند بازیابی ضایعات پلاستیک و فرآوری مجدد آنها به محصولات مفید وقابل استفاده
به خاطر گمراه کننده بودن نمادها در بسته‌بندی‌های پلاستیکی و موانع فنی مختلف ، کمتر از ۱۰٪ از پلاستیک‌های ضایعاتی بازیافت شده‌اند

می دانیم که بازیافت فلزات سودآور است و درمقابل بازیافت شیشه ها کم ارزش اما بازیافت پلاستیکها اغلب به خاطر چگالی پایین و سود کم آن چالش برانگیزهستند.

زمانیکه پلاستیک ‌های مختلف درکنارهم ذوب می‌شوند مانند روغن و آب به جدایش فازی تمایل دارند و در لایه‌هایی روی هم قرار می‌گیرند.این مرزهای فازی موجب می شود که ضعف ساختاری در ماده به وجود آید، بدان معنی که این مخلوط های پلیمری فقط در کاربردهای محدودی استفاده می شوند.بهمین دلیل است که صنعت پلاستیک ، کدهای شناسایی رزین را ایجاد کرده‌است.

پلی پروپین و پلی اتیلن، دو پلاستیک ساخته شده  نیز این گونه هستند که این امر  آنها را برای بازیافت محدود می‌کند.هر دفعه که پلاستیک بازیافت می‌شود، مواد بکر اضافی به آن افزوده می شود تا مواد یکپارچه تر شده وبه این طریق، حتی پلاستیک بازیافتی هم از مواد پلاستیکی جدید استفاده می‌کند.

همچنین، آن قطعه پلاستیکی فقط ۲ تا ۳ بار قابل بازیافت می باشد.با این وجود حتی وقتی پلاستیک‌ها کد رزینی هم داشته باشند یا برای بازیافت جمع‌آوری شوند، فقط قسمت کمی از آن مواد بازیافت می‌شود.

برای مثال، تا سال ۲۰۱۷، فقط۸ درصد از پلاستیک‌های ایالات متحده بازیافت شده.
به دلیل اینکه حدودا تمام پلاستیک‌ها غیر-زیست  تجزیه پذیرهستند، فرآیند بازیافت نقش مهمی در کاهش زباله‌های پلاستیکی دارد.این موضوع به عنوان مثال برای کاهش تقریباً ۸ میلیون تن پلاستیک زائد که هر سال به اقیانوس‌ها وارد می‌شود، امری بسیار مهم می باشد.


با این وجود به دلیل پیچیدگی بازیافت پلاستیک‌ها، مقدار بسیار زیادی از پلاستیک‌هایی که برای بازیافت جمع‌آوری می‌شوند به روش‌های دیگری غیر از بازیافت فراوری خواهند شد.مثلا آنها را می‌سوزانند یا بدون هیچ گونه فراوری   آنها را در زیر زمین خاک می کنند  .اگرچه  باز یافت پلاستیک کار راحتی است اما ابتدا  باید  بدانیم که چه نوع پلاستیکی قابل بازیافت می باشد.

پلاستیک ها فرمول های مختلفی دارند و  باید قبل از بازیافت برای تولید محصولات جدید منظم ومرتب شوند
البته پلاستیک های مخلوط می توانند بازیافت شوند اما  پلاستیک های مرتب شده ارزشمندتر هستند زیرا ممکن است خواص فیزیکی پلاستیک های بازیافت شده مختلف باشد.
در واقع علت اینکه امکان اصولی بازیافت پلاستیک ها وجود ندارد تنوع آنها میباشد.
هر روز صدها نوع پلاستیک مورد استفاده اولیه قرار می گیرند بسیاری از مواد پلاستیکی از نظر شیمیای سازگار نیستند و این قابلیت که به سادگی ذوب شده و به مواد دیگری تبدیل شوند را ندارند.
مرحله جداسازی اهمیت بالایی دارد و تا جایی که امکان دارد باید این جداسازی دقیق صورت گیرد حتی بر اساس رنگ و اگر این جداسازی هر چه بیشتر صورت گیرد.سود حاصل از بازیافت بیشتر خواهد بود و پلاستیک بازیافت شده مرغوبتر می باشد.

برای خرید محصولات باکیفیت و مرغوب و لذت بیشتر از استفاده آنها بر روی لینک زیر کلیک نمایید

مشاهده محصولات پلاسکوپارس