"" ظروف قابل استفاده در مایکروویو""

چه ظروفی را میتوان درمایکروفر گذاشت؟

ظروف سیلیکونی

ظرف های آرکوپال

ظروف مخصوص مایکروفر

فویل آلومینیومی نازک

ظرف های شیشه ای

کیسه های پخت

ظروف پلاستیکی مخصوص

ظرف هایی که نباید درماکروفراستفاده شوند چه هستند؟

ظروف فلزی

استایروفوم

مقوا

ظروف لب نقره ای و لب طلایی

آیا ظرف شیشه ای درمایکروفر میشکند؟

بیشتر ظروف شیشه ای در برابر گرما مقاومت پایینی دارند و به راحتی می‌شکنند.

اما برخی از ظرف های شیشه ای قابلیت استفاده در مایکروفر را دارند.

بهتر است برای استفاده از ظرف شیشه ای در ماکروفر درب آن را باز بگذارید.

از ظروف شیشه ای برای مواردی استفاده کنید که غذا نیاز به گرم کردن و حرارت دهی خیلی زیادی نداشته باشد.

مشاهده محصولات پلاسکوپارس

آیا ظروف فلزی مثل استیل و آلومینیومی درمایکروویواستفاده می‌شوند؟

خیر.

این ظروف در ماکروفر موجب ایجاد جرقه الکتریکی و درنتیجه آسیب به دستگاه می‌شوند.

البته استفاده از روکش نازک آلومینیومی به شرطی که صاف و بدون چروک باشد و دور از دیواره دستگاه قرار گیرد اشکالی ندارد.

ظروف قابل استفاده در مایکروفر

استفاده غیراصولی ازهروسیله ممکن است باعث آسیب رساندن به آن و تحمیل هزینه شود. به همین دلیل بهتر است ابتدا درباره بایدها و نبایدهای مربوط به آن بحث کنید و نحوه استفاده صحیح از آن را یاد بگیرید. در این زمینه برخی از این سوالات عبارتند از: چه ظرفی را در مایکروویو قرار دهیم؟ آیا می توان ظروف فلزی و آلومینیومی را در ماکروفر گذاشت؟ و … . در ادامه این بخش به این سوالات پاسخ خواهیم داد و شما را با انواع ظرف های قابل استفاده در مایکروویو آشنا خواهیم کرد. این ظرف ها عبارتند از:

 1. ظروف سیلیکونی
 2. ظرف های آرکوپال
 3. ظروف مخصوص مایکروفر
 4. فویل آلومینیومی نازک
 5. ظرف های شیشه ای
 6. کیسه های پخت
 7. ظروف پلاستیکی مخصوص

مشاهده محصولات پلاسکوپارس

 از ظروف سیلیکونی در ماکروفر استفاده کنید

آیا ظروف سیلیکونی برای مایکروویو مناسب هستند؟ ظروف سیلیکونی قطعا یکی از بهترین ظروف برای قرار دادن در ماکروفر محسوب می‌شوند. این ظروف کاملاً ایمن بوده و در بسیاری از موارد می توان از آنها برای پخت انواع کیک، شیرینی و … برای ظروف داخل مایکروفر استفاده کرد. پس نگران استفاده از ظروف سیلیکونی در مایکروفر نباشید.

استفاده از ظروف آرکوپال در مایکروفر مجاز میباشد

یکی از ظروف مناسبی که می توان در مایکروفر قرار داد ظروف آرکوپال هستند که کاملا بی خطر بوده و در گرم کردن سریع غذا بسیار موثر هستند. می توانید از انواع کاسه آرکوپال، بشقاب، سینی، لیوان در مایکروفر استفاده کنید و نگران انفجار مواد غذایی در مایکروفر نباشید.

 از ظروف مخصوص ماکروفر در این دستگاه استفاده کنید

چه ظروفی را می توان در مایکروفر گذاشت؟ امروزه ظروف مختلفی وجود دارد که می توان از آنها در مایکروویو استفاده کرد. این ظروف ممکن است از سیلیکون، شیشه، سرامیک، فلز و … ساخته شده باشند اما مهم ترین نکته این است که هنگام خرید مطمئن شوید که این ظروف در مایکروفر قابل استفاده هستند.

ظروف قابل استفاده در ماکروفر را می توان با علامتی در پشت ظرف شناسایی کرد. بنابراین اگر با این سوال روبرو هستید که چه ظروفی در مایکروویو مناسب هستند؟ می توانید به پشت ظروف نگاه کنید و در صورت داشتن علامت خاصی از آن ظرف ها در مایکروفر استفاده کنید.

از فویل های آلومینیومی نازک به عنوان روکش استفاده کنید

از فویل های نازک آلومینیومی فقط می توان به عنوان روکش استفاده کرد. این فویل ها باعث پخت بهتر و گرم شدن مناسب غذا و جلوگیری از سوختن غذا درماکروفر و همچنین بهبود فرآیند پخت می شود. بنابراین استفاده از ظروف آلومینیومی در مایکروفر فقط به عنوان روکش مجاز است.

برای استفاده از این ورق های آلومینیومی در ماکروفر، آنها را تا حد امکان دور از دیوارها قرار دهید. زیرا باعث ایجاد جرقه در داخل دستگاه شده و ممکن است به آن آسیب برساند. بهتر است فویل های آلومینیومی را با فاصله حداقل 3 سانتی متر از دیوارها قرار دهید. همچنین ورق آلومینیوم باید کاملا صاف و بدون چین و چروک باشد. زیرا هر گونه چین و چروک و نوک تیز باعث ایجاد جرقه های الکتریکی و آسیب به دستگاه می شود.

 آیا میتوان از ظروف شیشه ای در مایکروویو استفاده کرد؟

لازم به ذکر است که اکثر ظروف شیشه ای مقاومت حرارتی کمی دارند و به راحتی می شکنند. اما برخی ظروف شیشه ای را می توان در مایکروفر استفاده کرد و به راحتی می توانید از آنها استفاده کنید. برای استفاده از ظرف شیشه ای در ماکروفر بهتر است در را باز بگذارید. همچنین برای مواردی که غذا نیاز به حرارت زیاد ندارد از ظروف شیشه ای استفاده کنید.

مشاهده محصولات پلاسکوپارس

استفاده از کیسه های مخصوص پخت غذا در مایکروفر

برخی کیسه های مخصوص پخت و پز نیز وجود دارند که از ظرف های قابل استفاده در مایکروویو به شمار می‌روند. برای استفاده از کیسه پخت و پز در ماکروفر دقت داشته باشید که نباید سر آن را با شی فلزی ببندید و گره بزنید و همچنین برای خروج بخار نیز شکاف هایی ایجاد کنید.

 از ظروف پلاستیکی مخصوص برای پختن غذا استفاده کنید

استفاده از ظروف پلاستیکی در مایکروفر در شرایط خاصی امکان پذیر است. حتما توجه داشته باشید که ظروف پلاستیکی باید دارای برچسب ایمنی ماکروفر باشند. برخی از ظروف پلاستیکی ممکن است در اثر حرارت زیاد نرم شده و در نهایت ذوب شوند. بنابراین هنگام استفاده از ظروف پلاستیکی در مایکروویو باید مراقب باشید.

از ظروف دایره ای شکل در ماکروفر استفاده کنید

چه ظروفی را می توان در ماکروفر گذاشت؟ یکی از بهترین ظروف قابل استفاده در مایکروفر ظروف دایره ای یا بیضی شکل هستند. ظروف دایره ای و بیضی شکل سطح تماس بیشتری را برای غذا ایجاد می کنند و کل سطح غذا به طور یکنواخت گرم می شود. بر این اساس بهتر است به جای ظروف مربع یا مستطیل از ظروف دایره ای شکل استفاده کنید. استفاده از این ظروف از سوختگی اطراف غذا جلوگیری می کند و مانع از هدر رفتن غذا می شود. 

مشاهده محصولات پلاسکوپارس

چه ظروفی را نباید در مایکروویو گذاشت؟

تا به اینجای کار فهمیدیم که چه ظروفی را میتوان در مایکروفر استفاده کرد و نحوه استفاده از هرکدام را نیز یاد گرفتیم. حال به این نکته میرسیم که چه ظروفی نباید در ماکروفر استفاده شوند؟ در ادامه این بخش به توضیح و علل عدم استفاده از هریک از ظروف زیر میپردازیم:

 1. ظروف فلزی
 2. استایروفوم
 3. مقوا
 4. ظروف لب نقره ای و لب طلایی

دلایل ممنوع بودن این ظروف در مایکروفر 

 درماکروفر ازظروف فلزی و استیل استفاده نکنید

از ظروف فلزی و استیل نباید در مایکروویو استفاده کرد؛ زیرا این ظروف برای ماکروفر مناسب نیستند و ممکن است در اثر گرم شدن سریع باعث سوختگی مواد غذایی شوند و صفحه شیشه ای مایکروفر در اثر گرم شدن بیش از حد ظروف فولادی و فلزی ممکن است ترک بخورد یا منفجر شود.


چرا نباید از ظرف های یونولیت و استایروفوم در مایکروفر استفاده کرد؟

استایروفوم (Styrofoam) در ایران بیشتر با نام هایی مانند یونولیت شناخته می شود. بیشتر این ظروف را نمی توان در مایکروفر استفاده کرد. فقط برخی از این ظروف که برای استفاده در مایکروویو برچسب گذاری شده اند قابل استفاده هستند. با توجه به این موارد بهتر است ابتدا از نوع یونیلیت یا استایروفوم مطمئن شوید سپس از آن استفاده کنید.

آیا میتوان از ظروف مقوایی در مایکروویو استفاده کرد؟

می دانیم که می توان از بشقاب ها و حوله های کاغذی در مایکروفر استفاده کرد. اما آیا میتوان ظرف مقوایی را در مایکروفر گذاشت؟ اگرچه هر دو محصول کاغذی هستند، اما متأسفانه مقوا می تواند حاوی چسب، موم و سایر موادی باشد که برای استفاده در ماکروفر خطرناک است.

برخی از جعبه های مقوایی حتی دارای دسته یا بست های فلزی هستند که می تواند باعث جرقه و خطر آتش سوزی شود. از ظروف مقوایی در مایکروفر استفاده نکنید و بهتر است مواد غذایی را در بشقاب های مخصوص مایکروفر قرار دهید.

مشاهده محصولات پلاسکوپارس

از ظروف لب نقره ای و لب طلایی در ماکروفر استفاده نکنید

یکی از ظروف نامناسب برای مایکروفر، ظروف لبه طلایی و لبه نقره ای است که ممکن است در اثر استفاده در ماکروفر رنگ خود را از دست بدهد و یا رنگ این ظروف با غذا ترکیب شود. بنابراین حتی در دمای پایین نیز از ظروف رنگ دار در مایکروویو استفاده نکنید تا به ظروف، غذا و مایکروفر آسیبی وارد نشود.

نتیجه گیری از مقاله چه ظروفی را میتوان در ماکروفر گذاشت

در این مقاله به بررسی این موضوع که چه ظرف هایی را میتوان در مایکروویو گذاشت؟ پرداختیم. ظروفی مانند آرکوپال و ظرف های مخصوص ماکروفر برای گرم کردن غذا یا پخت آن در مایکروفر مناسب هستند. در برخی موارد استفاده از ظروف غیر استاندارد و نامناسب ممکن است باعث شکستن ظروف و آسیب رساندن به دستگاه و یا سوختن مواد غذایی موجود در دستگاه شود. بنابراین بهتر است از ظروف مناسب مایکروویو استفاده کنید تا دستگاه آسیب نبیند و غذای شما با کیفیت بالا طبخ شود. 

برای لذت بردن از زندگی و داشتن محصول با کیفیت و صرفه جویی در زمان پیشنهاد ما این است که به سایت پلاسکوپارس به نشانی https://www,plascopars.ir و یا صفحه ما دراینستاگرام به نشانی @plasco__pars مراجعه نمایید